Greqi: Konfirmohet në Kretë rasti i parë i variantit Omicron

- Advertisement -

 

Ministri i Shëndetësisë, Thanos Plevris, gjatë specializimit të masave për vaksinimin e moshave 60 vjeç e lart, konfirmoi ekzistencën e një rasti të variantit Omicron në Greqi. Bëhet fjalë për një burrë me origjinë greke, banues i përhershëm në Johanesburg, i cili ka udhëtuar me avion nga Afrika e Jugut dhe ndodhet në Kretë. Siç theksoi zoti Plevris, ka nisur një gjurmim i detajuar i kontakteve të tij dhe ai është izoluar. Ministri vuri në dukje se ishte çështje kohe vendosja e ekzekutivit specifik në Greqi dhe siguroi se vendi ynë respekton të gjitha protokollet.
Presidenti i EODY Theoklis Zaoutis sqaroi se pacienti ka mbërritur në Kretë më 26 nëntor dhe i është nënshtruar një testi të shpejtë në aeroport, i cili rezultoi negativ. Por më pas ai filloi të shfaqte simptoma të lehta, si rezultat i të cilave iu nënshtrua një testi të shpejtë të përditshëm, i cili rezultoi pozitiv më 29 nëntor. Testi pcr që pasoi dha rezultate të dyshimta për mutacionin Omicron, i cili u konfirmua mëngjesin e sotëm. Ai theksoi gjithashtu se gjurmimi i kontakteve të tij ka përfunduar dhe të gjithë personat e lidhur me pacientin kontrollohen çdo ditë me analiza. Vihet re se pacienti, i cili qëndron në karantinë, ka ende simptoma të lehta.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...