Është konfiskuar jahti më i madh në botë që i përkiste motrës së oligarkut rus Usmanov

- Advertisement -

Autoritetet gjermane kanë sekuestruar jahtin më të madh në botë që i përket motrës së oligarkut rus Alisher Usmanov dhe Gulbakor Ismailova.
Varka luksoze “Dilbar” është sekuestruar nga autoritetet e Hamburgut, bëjnë të ditur mediat gjermane. Jahti rus Usmanov mund të strehojë 24 persona dhe ka, ndër të tjera, një pishinë 80 metra dhe dy platforma helikopterësh.
Gulbakor Ismailova, motra e oligarkut, e pranoi me kënaqësi dhuratën e tij në një përpjekje për të ndihmuar që të gjitha pasuritë e tij të mos konfiskoheshin.
Alisher Usmanov besohet se ka transferuar shumë nga asetet e tij në truste për të shmangur sanksionet evropiane të vendosura ndaj oligarkëve rusë për pushtimin e Ukrainës nga Putin.
Shërbimi Federal i Policisë së Gjermanisë kundër Krimit njoftoi se pas hetimeve të gjera kishte arritur në përfundimin se pronari i varkës luksoze ishte motra e Usmanov dhe kështu kishte vazhduar sekuestrimin e saj.Jahti “Dilbar” me flamurin e Ishujve Kajman kushton 648 milionë dollarë dhe ka nevojë për 783,822 dollarë vetëm për t’u furnizuar me karburant.
Në vitin 2016, kur Alisher Usmanov, mbreti i çelikut rus, fitoi titullin e pronarit të jahtit më të madh në botë, ai bëri paraqitjen e tij të parë në det të hapur.
Jahti peshon 15,917 ton, është mbi 152 metra i gjatë dhe ka komoditetin e një hoteli me pesë yje.
Është ndërtuar nga kantieri detar gjerman i Liersen. Për të projektuar varkën luksoze, arkitekti i famshëm me bazë në Monako Espen Øino, i specializuar në varkat, bashkëpunoi me British Winch Design për të dizajnuar si të jashtmen ashtu edhe atë të brendshme.
Pronari i “Dilbar”, Alisher Usmanov, lindi më 9 shtator 1953 në Uzbekistan në një qytet provincial, por fëmijërinë e kaloi në Tashkent. Qëllimi i tij ishte të bëhej diplomat dhe për këtë arsye u transferua në Moskë. Ai hyri në Institutin Shtetëror të Moskës për Marrëdhëniet me Publikun dhe u diplomua në 1976 me një diplomë në të drejtën ndërkombëtare.Është aktive në sektorin e mineralit të hekurit, zotëron “Mail.ru”, kompaninë më të madhe të internetit në vend dhe “MegaFon”, kompaninë e dytë më të madhe të telefonisë celulare.
Përveç kësaj, ai zotëron shtëpinë botuese Kommersant dhe zotëron aksione në kompani të fuqishme si Groupon, Airbnb, Apple, Gazprom dhe lista vazhdon e vazhdon.
Lidhjet e tij me Kremlinin nxitën karrierën e tij dhe frynë bankën e derrkucëve

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Dritat e pemës së Krishtlindjeve në Athinë, ndizen nga Kryebashkiaku Gurma

Sot në Athinë pak orë më parë... Të gjithë bashkë...

U prezantuan kandidatët e primareve në Sarandë: Ardit Cikuli, Armando Magllara, Ilir Nikolla dhe Spiro Vaso

Katër kandidatët e Partisë Demokratike për primaret në Bashkinë...

Çfarë do ndodhë me temperaturat? Dhjetori vjen me reshje, kthesa e madhe që pritet tashmë

Dhjetori nis si një vijimësi e vjeshtës, me mot...