Edhe noterët do i nënshtrohen vetingut

- Advertisement -

Edhe noterët do i nënshtrohen vetingut

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja firmosi sot disa ndryshime në ligjin për noterinë që do të paraqiten së shpejti në Kuvend.

Sipas këtij projektligji do të jetë Ministria e Drejtësisë e cila do të bëjë inspektime të planifikuara apo hetime pro aktive.

Projektligji propozon dhe kritere të reja për emërimin e noterëve.

“Do të bëhet verifikimi i kontakteve të tyre, nëse ato kanë kontakte  me persona me të shkuar kriminale apo pjesë e listës së personave që financojnë krimin e organizuar.

Ministria e Drejtësisë do të jetë organi përgjegjës për këtë veting.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...