Detaje të reja nga vrasja e biznesmenit në Rodos

- Advertisement -

46 vjeçari biznesmeni shqiptar i ndërtimit Xhani Topalli i zhdukur që nga 28 gushti në mbrëmje u gjet i pajetë mengjesin e sotëm në një rrugë të shkretë mes Psinthos dhe Afantos.
Vrasjen e tij e ka pranuar hotelieri 53-vjeçar dhe më pas tregoi para autoriteteve se ku e kishte lënë trupin.
Sipas informacioneve të ” Demokratiki “, vdekja është shkaktuar nga mbytja me litar, ndërsa për bashkëpunim është arrestuar edhe djali i autorit, i cili dyshohet se e ka ndihmuar në transferimin e trupit.
Bëhet publike se në mbrëmjen e 28 gushtit kur pati një takim me një hotelier 53-vjeçar nga Kallithea për t’i shlyer detyrimet sipas një marrëveshjeje që kishin lidhur ka ndodhur edhe vrasja e buznesmenit Xhani Topalli.
Hotelieri 53-vjeçar në deklaratën e parë që kishte dhënë u kishte thënë autoriteteve se takimi i tyre ishte anuluar. Megjithatë, gjatë hetimeve, provat dolën kryesisht nga kamerat që e vendosin në një pikë ngjitur me njësinë hoteliere.

Sipas njoftimit të ELAS:

“Vrasja e një të huaji 46-vjeçar, i cili ishte shpallur i zhdukur, është hetuar nga efektivët e Policisë së Nëndrejtorit të Sigurisë Rodos dhe janë identifikuar autorët. Konkretisht, bëhet fjalë për dy shtetas të moshës 20 dhe 53 vjeç, ndaj të cilëve është ngritur aktakuzë për vrasje me dashje për bashkëpunim. Në veçanti, lidhur me historikun e rastit, mbrëmjen e datës 30 gusht 2022, në Departamentin e Policisë Archangelos u denoncua zhdukja e një të huaji 46 vjeç që në mbrëmjen e 28 gushtit 2022. Gjatë hetimeve të rast më 31 gusht 2022, automjeti i tij u gjet i zhdukur në një zonë rurale. Më pas, në kuadër të mbledhjes – shfrytëzimit të plotë të provave dhe të dhënave paraprake, u konstatua përfshirja e dy nacionaliteteve, të cilët në orët e para të mëngjesit të sotëm janë sjellë në Drejtorinë e Sigurisë Rodos dhe duke u këqyrur gjatë hetimeve paraprake kanë përshkruar me detaje aktin e tyre, duke treguar vendin e vrasjes, si dhe vendin ku ishin shpërngulur – të fshehur. trupin e 46-vjeçarit. Më në detaje, mbrëmjen e 28 gushtit 2022, 46-vjeçari ka shkuar në një takim me autorët, të cilët për shkak të mosmarrëveshjeve financiare mes tyre janë grindur dhe e kanë plagosur për vdekje. Më pas, për të mbuluar aktin e tyre, mjetin e 46-vjeçarit e kanë zhvendosur në një zonë rurale dhe trupin e tij në një vend të dytë ku e kanë fshehur rastësisht. Kufoma është gjetur, mbledhur dhe është urdhëruar ekspertiza mjeko-ligjore”. si dhe vendin ku ishte zhvendosur dhe fshehur trupi i 46-vjeçarit. Më në detaje, mbrëmjen e 28 gushtit 2022, 46-vjeçari ka shkuar në një takim me autorët, të cilët për shkak të mosmarrëveshjeve financiare mes tyre janë grindur dhe e kanë plagosur për vdekje. Më pas, për të mbuluar aktin e tyre, mjetin e 46-vjeçarit e kanë zhvendosur në një zonë rurale dhe trupin e tij në një vend të dytë ku e kanë fshehur rastësisht. Kufoma është gjetur, mbledhur dhe është urdhëruar ekspertiza mjeko-ligjore”. si dhe vendin ku ishte zhvendosur dhe fshehur trupi i 46-vjeçarit. Më në detaje, mbrëmjen e 28 gushtit 2022, 46-vjeçari ka shkuar në një takim me autorët, të cilët për shkak të mosmarrëveshjeve financiare mes tyre janë grindur dhe e kanë plagosur për vdekje. Më pas, për të mbuluar aktin e tyre, mjetin e 46-vjeçarit e kanë zhvendosur në një zonë rurale dhe trupin e tij në një vend të dytë ku e kanë fshehur rastësisht. Kufoma është gjetur, mbledhur dhe është urdhëruar ekspertiza mjeko-ligjore”.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...