Delvina me dy monumente kulturore të kategorisë së parë

- Advertisement -

Sot do t’ju flasim për dy monumente kulturore të kategorisë së parë, Manastiri i Kamenos dhe Xhamia e Gjin Aleksit në Delvinë. Shumë herë këto dy monumente kanë tërhequr vëmëndjen e studjesve, historianëve të shumtë që kanë shkrojtur e botuar shume artikuj dhe punime shkencore. Këto dy monumente sot po i biem para lexuesve dhe ndjeksve të portalit sarandalife.al në një dimension tjetër mjaft interesant, realizuar nga Studio “Balani”, historian Halil Shabani dhe gazetarja Shpresa Dine. Shikim të këndshëm.

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...