David Beckham i dorëzon llogarinë në Instagram mjekes ukrainase në Kharkiv (CNN)

- Advertisement -

David Beckham i ka dorëzuar kontrollin e llogarisë së tij në Instagram një mjeku në Ukrainë, në një përpjekje për të nxjerrë në pah “punën e mahnitshme” të profesionistëve mjekësorë që kujdesen për pacientët në mes të pushtimit rus të vendit. Gjatë gjithë të dielës, ish-kapiteni i futbollit të Anglisë, i cili ka qenë ambasador i vullnetit të mirë të UNICEF-it që nga viti 2005, i mundësoi Dr. Iryna, drejtuese e një qendre perinatale në Kharkiv, t’u tregonte 71.6 milionë ndjekësve të tij kushtet në të cilat ajo dhe kolegët e saj po punojnë.
Gjatë marrjes nën kontroll, të organizuar nga agjencia e OKB-së për fëmijë UNICEF, Iryna, e cila identifikohet vetëm me emrin e saj, postoi video dhe imazhe nga objekti në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës në Instagram Stories të Beckham dhe zbuloi se si lufta kishte ndikuar në rolin e saj dhe puna e ekipit të saj. Iryna tha se tani punon “24/7”, duke shtuar se ndërsa ekipi i saj “ndoshta rrezikonte jetën (e tyre)” duke punuar gjatë konfliktit, “ne e duam punën tonë”. Duke shkruar në Instagram Stories, ajo tha: “Ditën e parë të luftës, të gjitha gratë shtatzëna dhe nënat u evakuuan në bodrum. Ishin tre orë të tmerrshme që kaluam së bashku.
“Fatkeqësisht, ne nuk mund t’i çojmë foshnjat që janë në kujdes intensiv në bodrum, sepse ata mbështeten në pajisje për shpëtimin e jetës,” shkroi ajo krahas fotografive të të porsalindurve në njësinë e kujdesit intensiv të lidhur me gjeneratorët e oksigjenit. Në një tjetër klip, ajo filmoi një nënë të re, Yana, duke mbajtur në krahë djalin e saj, Mykhailo, i cili lindi me probleme të frymëmarrjes. “Ditët e para ishin më të vështirat. Ne duhej të mësonim se si të punonim me bombardime dhe greva. Dita ime e punës është 24/7 tani, unë jam këtu gjithë ditën,” vazhdoi Iryna.
“Tani, jo vetëm që jam drejtuese e qendrës, por vazhdoj të punoj si anesteziologe pediatrike. Unë shkarkoj ngarkesat, punoj në logjistikë dhe ofroj mbështetje emocionale.”
Beckham ka nisur një thirrje urgjente përmes Fondit të tij 7 për UNICEF-in për të ndihmuar në ofrimin e ndihmës për të prekurit në vendin e shkatërruar nga lufta.
Në Instagram, babai i katër fëmijëve u kërkoi ndjekësve të tij të dhurojnë për UNICEF-in, i cili po punon në Ukrainë për t’u siguruar familjeve akses ujë të pastër dhe ushqim, për të siguruar që shërbimet e mbrojtjes së fëmijëve të vazhdojnë dhe të vlerësojnë situatën e refugjatëve në vendet fqinje. “Falë donacioneve tuaja, gjeneratorët e oksigjenit që kanë marrë po i ndihmojnë të sapolindurit të mbijetojnë në kushte të tmerrshme”, tha Beckham. “Ju lutemi, vazhdoni t’i mbështesni këta njerëz të jashtëzakonshëm dhe jepni bamirësi si UNICEF në çdo mënyrë që mundeni. Së bashku ne mund të bëjmë vërtet një ndryshim.”
Presidenti dhe bashkëpronar i Inter Miami konfirmoi më parë se ai dhe gruaja e tij, Victoria Beckham, kishin bërë një donacion personal për këtë apel.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...