Babai i 17-vjeçarit të rrëmbyer nga “Esko” shqiptari kishte thënë se autorët fshiheshin në Universitetin Politeknik.

Gazetari Makis Papadatos, emri i të cilit u bë i njohur në maj të vitit 2019, kur anëtarët e bandave të rrezikshme i kishin rrëmbyer djalin 17 vjeçar dhe i kishin hyrë në shtëpinë e tij në Pagrati. Sipas informacioneve të protothema.gr, gazetari nuk ka qëndruar duarkryq gjatë gjithë kësaj kohe, pasi ka kërkuar të dhënat për rastin, që rrezikoi jetën e gjithë familjes së tij.
Kështu, me rastin e arrestimeve, gazetari është i vendosur të bëjë zbulimet e tij duke denoncuar gjithçka tek autoritetet për atë që ka përjetuar familja, por edhe gabimet e bëra gjatë rrugës, si pasojë e të cilave anëtari kyç i bandës mbeti i pazbuluar për kaq shumë kohë.
Rasti i rrëmbimit të 17-vjeçarit më 11 maj 2019 është një nga pesë çështjet penale ndaj 30-vjeçarit “Esko” dhe grupit të tij të rrezikshëm.
Duke shkruar ngjarjen shkruhet: I riu ndodhej në zonën e Zografou, kur gjatë kthimit për në shtëpinë e tij në Pagrati, u sulmua nga gjashtë persona të cilët e fiksuan, e mbuluan me kapuç dhe e çuan me makinë në Kampusin Universitar. Aty fëmija u mbajt peng për shumë orë në duart e grabitësve shqiptarë, të cilët pasi morën çelësat e shtëpisë, shkuan atje për të kryer grabitje.
Në momentin e bastisjes, brenda në shtëpi ndodheshin prindërit dhe vëllai i tij i vogël. Gazetari në përpjekje për të mbrojtur familjen e tij është përleshur me ta, për pasojë banditët e kanë goditur në fytyrë dhe e kanë plagosur me thikë. Tetë muaj më vonë, autoritetet arritën të vënë në pranga një nga autorët, ndërsa pjesa tjetër mbetën të pagjetur, ndërkohē që policia dyshon se ata kishin gjetur strehim në vendlindje. Në fund, siç doli nga arrestimi i tij, “Esko” nuk kishte “ikur” në Shqipëri, por vazhdonte të kishte si strehë shtëpinë e vjetër të Universitetit Politeknik. Në deklaratat e tij pak muaj më vonë, Makis Papadatos kishte treguar se e dinte që autorët kishin gjetur azil tek Politeknioupoli.Madje, ai vetë kishte fajësuar asokohe organet e drejtësisë se nuk u kujdesën për të nisur hetimet në rezidencën e vjetër studentore.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...