Arkalochori: Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë ka tronditur zonën

- Advertisement -

Një tërmet në Kretë dhe konkretisht në Arkalochori ka ndodhur pasditen e së dielës. Sipas matjes së parë të Institutit Gjeodinamik, tërmeti ka qenë 4.3 Rihter, ndërsa në bazë të zgjidhjes së rishikuar tërmeti ka arritur 4.5 Rihter. Thellësia fokale ishte 13.8 km, ndërsa epiqendra ishte pesë km në lindje dhe verilindje të Arkalochorit.

Sipas informacioneve të para, tërmeti është ndjerë veçanërisht në zonë dhe është dëgjuar një zhurmë e madhe. Banorët në Arkalochori dhe fshatrat përreth u dolën jashtë nga shtëpitë apo kafenetë e tyre. Sipas mediave të Kretës, tërmeti është ndjerë edhe në qytetin e Heraklionit.
Lëkundjet sizmike në Arkalochori ishin shumë më të vogla se në muajt e parë të vjeshtës 2021 pas tërmetit 6 Rihter në të njëjtën zonë.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...